IDEOLOGIE I ARCHETYPY - wykład dr. Zenona Waldemara Dudka

 

W psychiatrii myślenie ideologiczne nazywamy paronoją. Jest ono systemem pozornie spójnej logicznej wiedzy, opartej na błędnych przekonaniach i nieistniejących przesłankach. W życiu społecznym ideologie łaczą wiedzę racjonalną z systemem irracjonalnych słabo uświadamianych i często sprzecznych idei - takich jak dobro i zło, prawda i fałsz, życie i śmierć. Ideologie wiążą szerokie masy jednostek wokół centralnej idei dając im poczucie jedności i wspólnego celu. Każda ideologia dostarcza z jednej strony mitów i symboli odwołujących się do podstawowych lęków i pragnień ludzkich, a z drugiej pewnej wiedzy organizującej myślenie i działania wspólnoty.Ideologie występując w każdej kulturze i są częścią systemów religinych (ideologie mesjanistyczne, apokaliptyczne), politycznych i społecznych (utopie raju i zbawienia na ziemi -  komunizm, nazizm), a nawet rodzą się w sferze nauki. /Z. W. Dudek/

 

Wykład odbył się w cyklu "Psychologia fatum"  /14.02.2011r./
.
Zapis wykładu i dyskusji
.
Wykład w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu"  współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa