Michał Walczak

BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ

 

Czym różni się nowoczesna miłość od miłości? Datą przydatności do spożycia. Suka spotyka Biednego Ja na basenie, zamieszkują razem. To wielkie uczucie, ale pojawia się Jej Nowy Koleś. Wszyscy uciekają przed samotnością, jednak w związkach skupiają się tylko na sobie.

Michał Walczak – serwując widzom nieustanne zwroty akcji, miks dramatu, komedii obyczajowej i teatru absurdu – przygląda się znaczeniu słów „miłość” i „przyjaźń”. Reżyser Piotr Jędrzejas świadomie posługuje się kiczem i bawi konwencjami teatralnymi.

 

 
 
Obsada:
Suka - Agnieszka Warchulska
Biedny Ja - Tadeusz Łomnicki /  Maciej  Wyczański
Jej Nowy Koleś - Błażej Wójcik/  Marcin Sztabiński
Narrator - Robert T. Majewski
Autor - Michał Walczak
Reżyseria - Piotr Jędrzejas
Asystent reżysera - Iwona Gradkowska
Scenografia - Marcin Chlanda
Kierownik produkcji - Magdalena Romańska
Inspicjent - Mateusz Karoń
 
W najbliższych spektaklach wystąpią: Marcin Sztabiński, Maciej Wyczański
 

Prasa o spektaklu

Diagnozy Walczaka są bezlitosne, a przez to bliskie prawdy. Postaci brawurowo zagrane przez Agnieszkę Warchulską (to kolejna udana kreacja po „Gardenii”), Tadeusza Łomnickiego i Błażeja Wójcika są groteskowe jak kukiełki w teatrze lalek. Ranią się nawzajem w świecie bez punktów odniesienia i wzorów do naśladowania. Życie jest tu tylko „żyćkiem”, miłość ma krótki okres gwarancji, przyjaźń jest umowna – to puste słowo w ustach egoistów i materialistów. Walczak celnie punktuje teatralność zachowań młodych Polaków, gesty wyprane ze znaczenia. Naśmiewa się z tego, ale za błazeńską maską zawsze czai się rozpacz i samotność, co szczególnie widoczne jest u Suki – rozchwianej emocjonalnie, niedojrzałej. (Wirtualna Polska)

Aktorstwo jest najmocniejszym punktem spektaklu "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś. (Gazeta Krakowska)

To historia o miłości i trójkącie - najpierw ona mieszka z jednym z mężczyzn, potem pojawia się drugi, ona się w nim zakochuje, tamten wpada do nich, bo jest przecież zaprzyjaźniony, potem ona wraca do pierwszego... Opowiedziana lekko, ironicznie, z dystansem i wyczuciem absurdalności całej sytuacji, w jaką wcisnął postaci autor - i komicznych absurdalności życiowych sytuacji.
(Gazeta Wyborcza – Kraków)

Dobrze, że wśród współczesnych dramatów można odnaleźć także takie, których autorzy świadomie czerpią z teatralnej konwencji i za jej pośrednictwem zabierają głos w dyskusji o współczesności. Jednym z takich tekstów jest sztuka Michała Walczaka "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś". (Art. Papier)

 

 


Czas trwania: ok. 2 godz.15 min (z przerwą)


Premiera w Laboratorium Dramatu - 24 kwietnia 2009 roku
Zdjęcie plakatu: Daniel Rudzki / Piotr Wacowski lay out Langfuhr&Magenta

Zdjęcia ze spektaklu Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa