DROGA WOJOWNIKA

Wykład dr Jerzego Tomasza Bąbla

 

Dzieje ludzkości to również dzieje wojen toczonych z przerwmi od epoki kamienia po dzień dzisiejszy, od potyczek niewielkich grup paleolitycznych łowców  po gigantyczne konflikty i zmagania supermocarstw o zasięgu światowym. Wojny miały różnorakie przyczyny i charakter  (wojny obronne, prewencyjne, imperialne, rewolucyjne,  święte, sprawiedliwe i niesprawiedliwe, absolutne, totalne itd. itp.). W ciągu ich trwania powstawały i nieprzerwanie się rozwijały  rodzaje broni i sposoby obrony, strategie i taktyki, sztuki walki i skutecznego unicestwienia przeciwnika. Walka jest immanentną cechą homo sapiens. W wyniku ewolucji i specjalizacji   pierwotny myśliwy stał się wojownikiem, rycerzem i zawodowym żołnierzem.  Analiza etosu wojownika wykazuje wiele identycznych cech niezależnych od czasu, miejsca i kultury. Droga wojownika to nie tylko nauka sztuki wojennej – zabijania innych ludzi,  ale odpowiednia obróbka psychiczna, „wdrukowywanie w pamięć” zasad i zachowań. To także nauka pokonywania stresów pourazowych i konfliktów sumienia. Wojna czyni niekiedy z wojownika   bohatera,  ale często także  tchórza, zdrajcę, mordercę, gwałciciela  i bestię. Odsłania mroczną część ludzkiej psyche, ujawnia  atawistyczne instynkty. Zmusza człowieka  do  podstawowej, fundamentalnej wręcz konfrontacji z archetypem Cienia, której wynikiem jest zmiana osobowości (przemiana w bezlitosnego  potwora  lub w  „świętego rycerza”). Droga wojownika jest drogą przez zewnętrzne i wewnętrzne piekło, szaleństwo i chwałę a najczęściej  przez śmierć.  Wojny były, są i niestety będą,  a wymarzony pokój dla ludzkości  jest wiecznie oddalającym się  idealistycznym  celem. /J. T. Bąbel/
Wykład z cyklu "Psychologia Fatum".

Wykład odbył się 7.02.2011r.
.
Zapis wykładu i dyskusji
.
Wykład w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu"  współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa