Elżbieta Chowaniec

GARDENIA

 

Cztery kobiety w poszukiwaniu szczęścia. Konspiratorka państwa podziemnego, handlarka, życiowa oferma i biały kołnierzyk. Historia pewnej krakowskiej rodziny, a zarazem zbiorowy portret - Polki z butelką wódki, Polki w podróży służbowej, Polki na skraju załamania nerwowego, Polki zakochanej. Uniwersalna opowieść o życiu w zaklętym kręgu uzależnień przekazywanych w sztafecie pokoleń. Czy można przed tym uciec? Czy którejś z bohaterek się to uda?

 

 

OBSADA :

Kobieta I - Dorota Landowska
Kobieta II - Agnieszka Warchulska/Anna Gajewska
Kobieta III - Paula Kinaszewska
Kobieta IV - Martyna Peszko/Julia Wyszyńska

 

Reżyseria - Aldona Figura
Scenografia - Katarzyna Paciorek
Muzyka - Bartłomiej Woźniak
Asystent reżysera - Marcin Grabowski / Mateusz Karoń
Kierownik produkcji - Magdalena Romańska

"Gardenia" Elżbiety Chowaniec podważa romantyczną wizję kobiety jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości. Gardenia jest tu kwiatem trującym. Ale, być może, tradycja ta już dawno jest podważona ? i Elżbieta Chowaniec pokazuje po prostu jej współczesną wersję. To, co boli, to realizm tej wersji. Bo jest to realizm matni. (Irena Grudzińska-Gross)
 
19 i 20 lipca  w spektaklach wystąpią: Agnieszka Warchulska, Martyna Peszko.
 

Irena Grudzińska-Gross o "Gardenii"

Prasa o spektaklu:
"Gardenia", pierwszy polski dramat o damskim piciu, nie bawi się statystykami, nie usprawiedliwia nałogu narodową martyrologią, ale ciepło, dowcipnie i bez szarżowania pokazuje kobiece dno butelki. (Gazeta Wyborcza)

Atutem spektaklu jest pełen trafnych obserwacji dobrze napisany tekst i sprawna, dynamiczna reżyseria Aldony Figury. Z przyjemnością też ogląda się aktorski kwartet z Dorotą Landowską, Agnieszką Warchulską, Pauliną Kinaszewską i Martyną Peszko w składzie. (Rzeczpospolita)

Debiutująca autorka Elżbieta Chowaniec jest dobrą obserwatorką życia. Wie, że wystarczy drobiazg, by uruchomić lawinę skojarzeń. Na sukces "Gardenii" pracują też świetne aktorki, które tworzą pełen współczucia portret Polki, rozpisany na głosy. Ta kobieta, jak wiele innych, jest zaplątana w nadzieje, ograniczenia, uzależnienia. Wychodzimy z Laboratorium Dramatu z rzadkim dziś odczuciem - ktoś wreszcie sprostał karkołomnemu tematowi alkoholizmu kobiet. Brawo! (Twój Styl)
 

 

WYWIADY:

Wywiad z Elżbietą Chowaniec - autorką
Wywiad z Aldoną Figurą
Wywiad z Katarzyną Paciorek
Wywiad z Dorotą Landowską
Wywiad z Pauliną Kinaszewską
Trudna historia u Słobodzianka - wywiad z Tadeuszem Słobodziankiem

Prapremiera - 8 grudnia 2007, Laboratorium Dramatu

Spektakl grany na scenie Przodownik ul. Olesińska 21

Czas trwania spektaklu: ok. 90 min

Zdjęcie plakatu: Daniel Rudzki / Piotr Wacowski, lay out Langfuhr&Magenta

 

 


spoty

 

unia

 

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH
iod@teatrdramatyczny.pl

 


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa