Psychologia Fatum – Archetypy islamu

Wykład Archetypy islamu /Archetypy Junga a kultura arabsko-muzułmańska/ profesor Ewy Machut-Mendeckiej.

 

„Koncepcje Junga pozwalają uchwycić najważniejsze zjawiska kultury arabskiej i muzułmańskiej. Dążenie do jedności i pełni, które według Junga jest celem ludzkiego rozwoju, odgrywa kluczową rolę w islamie. Jedność Boga jest tu podłożem rygorystycznego monoteizmu. Kalifat muzułmański połączył w wiekach średnich różne nacje: Arabów, Persów, Turków, Cerberów, stanowiąc swojego rodzaju wschodni unus mundus. Szczególnie przydatna do opisu zjawisk kultury arabskiej i muzułmańskiej jest Jungowska koncepcja indywiduacji z uwzględnieniem archetypów natury, którymi są Cień, Anima - Animus, Wielka Matka - Stary Mędrzec i Jaźń. Archetypy wyróżnione w trakcie indywiduacji znajdują swój szczególny wyraz w podstawowych relacjach jednostkowych i społecznych na obszarach muzułmańskich.  Islam wydobywa świat arabski z Cienia, jakim był wcześniejszy okres pogaństwa. Archetypy Animy i Animusa aktywizują się w splocie tradycji beduińskiej i islamu. Zgodnie z tradycją tą kobieta jest podporządkowana mężczyźnie, islam ustanawia między nimi równość. Archetyp Wielkiej Matki wyraża się w koncepcji macierzyństwa, zajmującej wysokie miejsce w muzułmańskiej hierarchii wartości. Archetyp Starego Mędrca jest źródłem mądrości i wiedzy, rozumowej i intuicyjnej, jako podłoża nauki i oryginalnej sztuki islamu" /prof. Ewa Machut-Mendecka/

Cykl wykładów „Psychologia Fatum” stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin będą pytać, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma „ALBO albo” poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

Wykład odbył się 17.01.2011r.
.
Zapis wykładu i dyskusji

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego."

spoty

 

unia


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

© 2014 Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa