Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Simple page, placeholder image

III LABORATORIUM DRAMATU

Teatr Dramatyczny zaprasza na cykl otwartych czytań polskiej i zagranicznej dramaturgii współczesnej oraz światowej klasyki dramatu. Dodatkowo przyjrzymy się najnowszym tekstom zakwalifikowanym do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?”, którego partnerem jest Teatr Dramatyczny. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje poświęcone omawianym dramatom i ich problematyce, w  których uczestniczyć będą autorzy sztuk, reżyserzy, aktorzy biorący udział w projekcie oraz zaproszeni goście. Czytania odbywać się będą w poniedziałki w Teatrze Dramatycznym przy pl. Defilad 1, w Sali im. Witolda Zatorskiego o godzinie 19:00.

Teatr Dramatyczny zaprasza na  cykl otwartych czytań, podczas których jako pierwsze zaprezentujemy najciekawsze dramaty polskich i zagranicznych autorów zakwalifikowane do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?”. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje poświęcone współczesnej dramaturgii, w  których uczestniczyć będą autorzy sztuk, reżyserzy, aktorzy biorący udział w projekcie oraz zaproszeni goście. Czytania odbywać się będą w poniedziałki w Teatrze Dramatycznym przy pl. Defilad 1, w Sali im. Witolda Zatorskiego lub na Scenie im. H. Mikołajskiej o godzinie 19:00.

W projekcie wezmą udział znani i doceniani dramatopisarze polscy i zagraniczni, między innymi: Elżbieta Chowaniec, Tomasz Man, Dana Łukasińska, Radosław Paczocha, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Sandra Szwarc, Anna Wakulik i Maria Wojtyszko. Przeczytamy dramaty, których realizacje sceniczne odbiły się szerokim echem w teatralnym środowisku, ale także teksty najnowsze, które pierwsze inscenizacje mają przed sobą. Teksty nominowane między innymi do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, realizowane  w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia oraz te, które powstawały w poprzednich edycjach Laboratorium Dramatu.

Laboratorium Dramatu to projekt o charakterze eksperymentalno-edukacyjnym powstały w 2003 roku w Warszawie przy Teatrze Narodowym, następnie działający pod egidą Towarzystwa Autorów Teatralnych, potem „Sztuki Dialogu” – Fundacji Tadeusza Słobodzianka na Rzecz Rozwoju Teatru i Dramatu, obecnie funkcjonujący w Teatrze Dramatycznym.
Jego celem jest rozwijanie i propagowanie dramaturgii jako podstawy współczesnego teatru. Spełnia funkcję zarówno teatru, placówki badawczej, jak i ośrodka edukacji, który wykorzystuje dramat jako medium do budowania społecznego dialogu.

REPERTUAR CZYTAŃ – PAŹDZIERNIK

21.10 – Eduardo Manet „Mniszki” – tłum. Jerzy Lisowski, reż. Aldona Figura

Gość specjalny: Stanisław Obirek, teolog, historyk, antropolog

Haiti w czasie krwawego buntu niewolników, XVIII wiek. W piwnicy, przypominającej katakumby ukrywają się trzy mniszki: Matka Przełożona, Siostra Angela i Siostra Inez. W oczekiwaniu na wizytę Seniory, wdowy po Gubernatorze, zakonnice planują ucieczkę statkiem z okupowanego kraju. Walutą przetargową mają być diamenty bogatej i młodej kobiety. Gdy na zewnątrz wzmaga się ogłuszający hałas i dźwięki bębnów, w bohaterach dramatu Eduarda Maneta powoli wyzwalają się najgorsze instynkty, w tym instynkt przetrwania…
Kubańska sztuka „Mniszki” pełna czarnego, makabrycznego humoru i absurdalnych zwrotów akcji ukazuje ludzi, którym daleko do klasztornej świątobliwości a bliżej do barbarzyństwa i brutalności. Manet przewrotnie wykorzystując ramy „komedii omyłek” w zakonne habity przebiera mężczyzn, pokazując że żyjemy w czasach nieustannej maskarady i kłamstwa.

28.10 – Michaił Durnienkow „Utopia” –  tłum. Jakub Adamowicz, reż. Magdalena Miklasz

Byłe małżeństwo Nadia i Locha oraz ich syn Jura, idąc za propozycją złożoną przez tajemniczego inwestora Kiriłła, postanawiają reaktywować niegdyś prowadzony wspólnie bar „Utopia”. Warunek mężczyzny jest jeden – miejsce ma wyglądać identycznie jak 15 lat temu: tanie piwo, tandetne stoliki, brzydkie obrazy i ci sami ludzie. Rozbita rodzina znowu łączy siły, aby wspólnie zbudować niegdyś utracony dobytek. Czy „Utopia” okaże się szansą na nowe życie i wyjście z destrukcyjnych nałogów?
Durnienkow w swoim realistycznym dramacie garściami czerpie z prozy Michaiła Bułhakowa, pokazując bohaterów, dla których pakt z nieznajomym może okazać się szansą na lepsze życie lub zupełnie odwrotnie –  ich ostateczną przegraną.
 

18.11 – Jacek Bierut „Poczucie ciągłości”, reż. Szymon Kaczmarek
 
25.11 – Vaclav Havel, „Audiencja”, „Wernisaż”, “Protest”, tłum. Andrzej Jagodziński, reż. Aldona Figura

 

WSTĘP NA CZYTANIA JEST WOLNY, ABY ZAGWARANTOWAĆ SOBIE MIEJSCE NA SALI PROSIMY O DOKONANIE REZERWACJI W KASIE TEATRU DRAMATYCZNEGO LUB BIURZE OBSŁUGI WIDZA.

KONTAKT

KASY TEATRU:
tel. 602 792 282 | 663 741 122 | 663 741 903
e-mail: kasa@teatrdramatyczny.pl

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www