Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Simple page, placeholder image

III LABORATORIUM DRAMATU

Teatr Dramatyczny zaprasza na cykl otwartych czytań polskiej i zagranicznej dramaturgii współczesnej oraz światowej klasyki dramatu. Dodatkowo przyjrzymy się najnowszym tekstom zakwalifikowanym do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?”, którego partnerem jest Teatr Dramatyczny. W projekcie Polskę reprezentują: Elżbieta Chowaniec, Tomasz Man, Dana Łukasińska, Radosław Paczocha, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Sandra Szwarc, Anna Wakulik i Maria Wojtyszko. Przeczytamy dramaty, których realizacje sceniczne odbiły się szerokim echem w teatralnym środowisku, ale także teksty najnowsze, które pierwsze inscenizacje mają przed sobą. Teksty nominowane między innymi do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, realizowane  w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia oraz te, które powstawały w poprzednich edycjach Laboratorium Dramatu. Spotkaniom towarzyszyć będą dyskusje poświęcone omawianym dramatom i ich problematyce, w  których uczestniczyć będą autorzy sztuk, reżyserzy, aktorzy biorący udział w projekcie oraz zaproszeni goście. Czytania odbywać się będą w poniedziałki w Teatrze Dramatycznym przy pl. Defilad 1, w Sali im. Witolda Zatorskiego o godzinie 19:00.

Laboratorium Dramatu to projekt o charakterze eksperymentalno-edukacyjnym powstały w 2003 roku w Warszawie przy Teatrze Narodowym, następnie działający pod egidą Towarzystwa Autorów Teatralnych, potem „Sztuki Dialogu” – Fundacji Tadeusza Słobodzianka na Rzecz Rozwoju Teatru i Dramatu, obecnie funkcjonujący w Teatrze Dramatycznym.
Jego celem jest rozwijanie i propagowanie dramaturgii jako podstawy współczesnego teatru. Spełnia funkcję zarówno teatru, placówki badawczej, jak i ośrodka edukacji, który wykorzystuje dramat jako medium do budowania społecznego dialogu.

REPERTUAR CZYTAŃ

28.10 – Michaił Durnienkow „Utopia” –  tłum. Jakub Adamowicz, reż. Magdalena Miklasz

Byłe małżeństwo Nadia i Locha oraz ich syn Jura, idąc za propozycją złożoną przez tajemniczego inwestora Kiriłła, postanawiają reaktywować niegdyś prowadzony wspólnie bar „Utopia”. Warunek mężczyzny jest jeden – miejsce ma wyglądać identycznie jak 15 lat temu: tanie piwo, tandetne stoliki, brzydkie obrazy i ci sami ludzie. Rozbita rodzina znowu łączy siły, aby wspólnie zbudować niegdyś utracony dobytek. Czy „Utopia” okaże się szansą na nowe życie i wyjście z destrukcyjnych nałogów?
Durnienkow w swoim realistycznym dramacie garściami czerpie z prozy Michaiła Bułhakowa, pokazując bohaterów, dla których pakt z nieznajomym może okazać się szansą na lepsze życie lub zupełnie odwrotnie –  ich ostateczną przegraną.

18.11 – Jacek Bierut „Poczucie ciągłości” – reż. Szymon Kaczmarek

25.11 – Vaclav Havel, „Audiencja”, „Wernisaż”, “Protest” – tłum. Andrzej Jagodziński, reż. Aldona Figura

02.12 – Anastasia Bukrejeva „Gandhi milczał w soboty” – tłum. Jakub Adamowicz, reż. Andrei Zagorodnikov
09.12 – Sławomir Mrożek „Policja” – reż. Jarosław Tumidajski
16.12 – Heinrich von Kleist „Rozbity dzban”, tłum. Jacek St. Buras, reż. Rafał Sabara

 

WSTĘP NA CZYTANIA JEST WOLNY, ABY ZAGWARANTOWAĆ SOBIE MIEJSCE NA SALI PROSIMY O DOKONANIE REZERWACJI W KASIE TEATRU DRAMATYCZNEGO LUB BIURZE OBSŁUGI WIDZA.

KONTAKT

KASY TEATRU:
tel. 602 792 282 | 663 741 122 | 663 741 903
e-mail: kasa@teatrdramatyczny.pl

Partnerzy

strony www strony www strony www strony www